Cinsel sorunlar yaşayan erkek ya da kadınlar farketmeksizin en önemli çözüm unsuru cinsel terapi olarak dikkat çeker. Cinsel ilişki esnasında yaşanan sorunların çok önemli bir kısmı, psikolojik nedenler ile yaşanan sıkıntılar olarak dikkat çeker. Dolayısı ile günümüzde bu sorunların düzelebilmesi için ayrı bir ana dal meydana gelmiştir.
Psikolojik cinsellik tedavisi olarak da birçok kesim tarafından bilinen bu yöntem, birçok çiftin cinsel hayatını kurtarmaya fayda sağlamıştır. Şimdi genel tanımlar üzerinde duralım.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi, cinsel sorunu olan kişi ya da çiftlere bu alanda profesyonel olarak ihtisas yapmış psikiyatrist ve psikologlar tarafından sağlanan kognitif davranış tedavisi olarak nitelendirilir. Bu tedavi yöntemi, tamamen psikolojik olarak sürecin yönetimine bağlı olarak karşımıza çıkar. Araştırmalar gösteriyor ki cinsel sorunların çok çok önemli bir kısmi psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu neden dolayısı ile cinsellik terapisi çok çok önemli unsurlardan birisi olarak da dikkat çeker.

Cinsel Terapi Uzmanları (Cinsel Terapist)’nın Özellikleri

Cinsel terapi alacağınız uzmanların bu alanda ihtisas yapmış olmaları çok çok önemlidir. Bunun dışında araştırmadan, bilgi sahibi olmadan gittiğiniz uzmanlardan eliniz boş dönebilir, boşa para harcayabilirsiniz. Bu anlamda sizlere profesyonel çözümler sunuyoruz. Arayacağınız bazı özellikler aşağıdaki gibidir;

1. Cinsel terapist, öncelikli olarak profesyonel olarak bu alanda ihtisas yapmış olmalıdır.
2. İkinci olarak cinselliğe karşı olumlu yaklaşan, çağdaş düşünebilen ve mesleğinin etik kurallarını benimsemiş olmalıdır.
3. Cinsel terapist, hastalarını ilk olarak en iyi şekilde dinlemelidir. Hastanın sorunlarını, hikayelerini sıkılmadan dinlemeli ve bundan notlar çıkarmalıdır.
4. Hikayelerin dinlenmesinin ardında tanı koyma süreci ve ardından çözüm üretme süreci esaslarına bağlı kalmalıdır.
5. Terapist, uygulayacağı tedavilerin tamamının sorumluluğunu üstüne almak durumundadır.
6. İlaç tedavisi, psikolojik tedaviler özellikle hastaların günlük programlarına uygun olarak belirlenmelidir.

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır?

Cinsel terapi, uzmanı tarafından uygulanır ise şayet beraberinde çok ideal seçenekleri beraberinde getirir. Dinlemek, bu noktada en önemli safha olarak dikkatleri çeker. Dinleme işleminin ardından doğru tedavi şeklini belirlemek, bu alanda ihtisas yapmış uzmanların en büyük uzmanlık alanlarıdır.

1. Öncelikli olarak cinsel terapi uzmanı, bu noktada kişiyi ya da çifti karşısına alır ve her türlü detayı dinler. Sorular ile merak ettiklerine yanıt alır.
2. Kişi ya da çiftlerin şikayetlerini enine boyuna notlar alarak analiz eder ve bir ağaç oluşturur.
3. Dinledikleri ve aldığı notlara bakarak ilk seans sonunda bir terapi programı olacak şekilde süreç ortaya çıkarır. Bu süreçler birkaç seans olabilir. Seansların kimisinde çift, kimisinde tek olarak tedavi uygulanır.
4. Birkaç seans içerisinde tek ve çift olarak yapılacak görüşmelerin sonucunda sizlere ödev programı hazırlarız. Bu ödev programı kati surette uygulanmalıdır.
5. Uygulanan ödevler, peşi sıra gelen ilk seanslarda kritik edilir ve sonuçları ele alınır. Cinsel terapist uzmanı olarak bizler, süreci anında kritik ederiz ve sonuçların olumlu olması halinde tedaviyi devam ettiririz.
6. Olumlu olmayan tedavi ve ödevlerin alternatifleri her zaman olacaktır. Bu neden dolayısı ile %100 başarılı sonuç alana kadar terapi süreçleri devam edecektir.
Paylaşın: